TIR kuyruğu uzayınca ihracat ‘van’a taşındı

Avrupa’dan artan siparişlere yetişmeye çalışan ihracatçı, gümrük kapılarında 4 güne kadar çıkan bekleme süresini aşmak için minivanla taşımalara başladı. Sınır kapılarında yaşanan beklemeler nedeniyle yurt dışı siparişlerini zamanında teslim edemeyen ihracatçılar, acil yüklerini minivanla taşıtmaya başladı. Minivan ile taşıma geçiş belgesi gereğini de ortadan kaldırdı. Uygulama ihracata hız da kazandırdı. 4 günde sınırı geçemeyen araçlar..

TIR kuyruğu uzayınca ihracat ‘van’a taşındı
Yazar : Tarih : Okunma : 391 views Yorum Yap

Avrupa’dan artan siparişlere yetişmeye çalışan ihracatçı, gümrük kapılarında 4 güne kadar çıkan bekleme süresini aşmak için minivanla taşımalara başladı.

Sınır kapılarında yaşanan beklemeler nedeniyle yurt dışı siparişlerini zamanında teslim edemeyen ihracatçılar, acil yüklerini minivanla taşıtmaya başladı. Minivan ile taşıma geçiş belgesi gereğini de ortadan kaldırdı.

Uygulama ihracata hız da kazandırdı. 4 günde sınırı geçemeyen araçlar 2 günde Avrupa’ya ulaşıyor. Rumen ve Polonyalı bazı nakliyeciler de Türkiye’den yük almaya hafif ticari araçla geliyor.

Artan yurt dışı siparişlerine yetişmeye çalışan ihracatçı, gümrük kapılarında yaşanan beklemeleri aşmak için alternatif çözümlere yöneldi. Bunlardan biri de ‘minivan’ seçeneği oldu. İhracatçı, acil yüklerini minivanla taşıtmaya başladı. Böylece geçiş belgesi gibi prosedürler aşılıyor, 4 günde sınırı geçemeyen araçlar 2 günde Avrupa’ya ulaşıyor.

Son aylarda hızlanan ihracat, gümrüklerde, özellikle de Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala gibi Avrupa’ya çıkış kapılarında büyük kuyrukların oluşmasına neden oldu. Sınır kapılarının mevcut kapasitesinin artan talebi karşılamada yetersiz kalması, diğer yandan Avrupa ülkelerinin sınırlı sayıda verdiği geçiş belgelerinin tükenmesi, gümrüklerde bekleme süresini 4 güne kadar çıkardı. Yüküyle kapıdaki bu beklemelere maruz kalmak istemeyen bazı nakliyeciler, demiryolu ve intermodal gibi alternatif taşıma yollarına yönelirken, bazıları ise sınırı geçmek için minivanı tercih etmeye başladı. Bu firmalardan biri de SelTrans Lojistik oldu.

SelTrans Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhun Yüksel, “Avrupa’dan gelen ihracat siparişlerinin artması, sınır kapılarındaki TIR kuyruklarının uzamasına neden oldu. Özellikle Kapıkule ve Hamzabeyli geçişlerinde oluşan uzun TIR kuyrukları nedeniyle sınır kapılarından çıkış süreleri kimi zaman 4 güne kadar çıkıyor. Ürünlerini sınır kapılarında bekletmek istemeyen ihracatçılar, Avrupa ülkelerine özellikle acil ulaşması gereken yüklerini minivanla taşıtmayı tercih ediyor. Minivanlar gümrük kapılarında TIR’lara uygulanan prosedürlere takılmadığı için talep artıyor” dedi. Bin 200 kiloya kadar ihracat yüklerini, havayoluna ve diğer taşıma modlarına oranla daha hızlı ve düşük maliyetle ulaştırdıklarını vurgulayan Yüksel, kapıdan kapıya 2 günde Avrupa’ya teslimat yaptıklarını söyleyerek, “Acil gönderimler için genellikle havayolu tercih ediliyor. Ancak, uçaklardaki uygunluk, yükün uçağa yetişmesi, yükün bindirilmesi- indirilmesi, havalimanının alıcıya mesafesi ve gümrük işlemleri teslimatı geciktirebiliyor. Oysa minivanla Avrupa ülkelerine yükler 48 ila 72 saatte kapıya teslim ediliyor” dedi.

“Marriot’a mobilya yetiştiriyoruz”

Avrupa’da Marriot Grubu’na ait bir otel projesini sürdüren Procontract Mobilya Dekorasyon firmasının yöneticisi Emin Yıldırım, projenin aksamaması için minivan taşımalarını tercih ettiklerini söyledi. Minivanın sağladığı teslimat hızının önemli bir avantaj olduğunu ifade eden Yıldırım, ürettikleri malzemeyi iki gün sonra hedefe ulaştırabildiklerini belirtti. Taşıma maliyetlerinin karayoluna göre yüksek olabildiğini, ancak havayoluna göre avantajlı olduğunu vurguladı.

Kaynak: https://www.dunya.com/sektorler/lojistik/tir-kuyrugu-uzayinca-ihracat-vana-tasindi-haberi-487796

admin (support@atako.com.tr)

İlk yorumu siz yazın