Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde 5.5 milyar dolarlık ihracat

İhracatını 2019 yılında yüzde 10.3 artıran mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, dış pazara 5,5 milyar dolarlık satış yaptı. Bu tutarın yaklaşık 3,5 milyar dolarını mobilya sektörü karşıladı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünlerinde 5.5 milyar dolarlık ihracat
Yazar : Tarih : Okunma : 586 views Yorum Yap

İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, 2019 yılında sektörün ulaştığı ihracat rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatının yüzde 10,3 artışla 5, 531 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Güleç, toplam rakamın içinde mobilyanın aldığı payın 3.481 milyar dolar olduğunu söyledi. Sektörün 2019 yılında en çok ihracatı sırasıyla Irak, İsrail, İran, Birleşik Krallık ve Libya’ya gerçekleştirdiğini açıklayan Güleç, ortalama kilogram başı ihracat bedelinin ise 1,2 dolar olduğunun altını çizdi.

Ocak başında açıklanan mobilyada yüzde 8’lik KDV indiriminin yurt içi satışların yanı sıra yurt dışı satışları da pozitif anlamda etkilemesini beklediklerini dile getiren Güleç, mobilya tarafında 2020 ihracat hedeflerini, 4,5 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Ercan Karabela (ercan.karabela@atako.com.tr)

İlk yorumu siz yazın