Hakkımızda

ATAKO : Sektörde 50 Yıllık Deneyim ve Simgeleşen Marka Değeri

Bugün kendi alanında simgeleşen marka değeriyle “Atako”, yarım yüz yıllık deneyim, bilgi ve çabanın sonunda, sektörde “kalite ve uzmanlık” denince akla gelen bir kuruluş olmanın gururunu yaşamaktadır.

Lojistik alanında çağdaş gelişmeleri izleyerek, hizmet alt yapısının kalitesi ve güvenliği başta olmak üzere her düzeydeki iyileştirmeyi özenle yöneten Atako, sektöründe Mersin’den Türkiye’ye yayılan bir model durumundadır.

Atako ailesinin iş dünyasında üstlendigi öncü rol, kuruluşundan bugüne çok farklı alanlarda kendini göstermiştir. 1965 yılında uluslararası bir kimya şirketinin (BASF) Mersin temsilcisi olarak yola çıkmış, şimdiki yaygın sektörel başarısı için her süreçte çağdaş, dinamik bir yönetim iradesi ortaya koymuştur.

Bunun ilkesel nedeni “müşteri odaklı hizmette bilgi ve deneyime özen göstermek, çağdaş ölçülerle yürütülen hizmet kalitesinden ödün vermemek”tir. Böylece, girdiği yeni iş alanları birbirinden ne kadar farklı olursa olsun, çizgisini ve tarzını “teknolojik ve bilişsel gelişime” açık bir şekilde hep korumuştur.

Çok sektörlü geçen bu uzun yaşamı boyunca “denizcilik”, Atako’nun değişmez lokomotifi olmuştur. Kimyasal  gemi brokeri olarak girdiği bu alanda,  1970 – 2000 yılları arasında  Mercandia, Blue Container Line (BCL), DSR Senator Lines,  Cho Yang Lines, Safmarine,  H.Stinnes Lines gibi dünya devlerinin Türkiye acenteliklerini yapmış, “Hat Acenteliği” işindeki bilgi ve deneyimini “okul” düzeyine taşımıştır.

50 yıl önce adım attığı denizcilik kulvarındaki zorlu koşusunu, 1990’dan bu yana Metz Container Line (MCL )  ve Maritime Global Line (MGL) hatlarının temsilciliğini yürüterek sürdüren Atako, 2007 yılında da Hyundai Merchant Marine (HMM) deniz hattının Türkiye genel acenteliğini almıştır.

Hat acenteliğindeki bu gelişimine, “Gemi Acenteliği” alanındaki önemli atağı eşlik etmiştir. Eylül 2016’dan bu yana ise “Atako Taşımacılık Denizcilik A.Ş.” çatısı altında UFS ve MCL’in Türkiye genel acentalığını sürdürmektedir. Denizcilik alanındaki son başarı halkası, Nisan 2013’te dünyanın önde gelen “Roll on/ Roll off” lojistik çözüm sağlayıcılarından NMT Shipping’in Türkiye genel acenteliğini üstlenmek olmuştur.

Denizcilikteki öncü kimliğine, kara ve hava taşımacılığındaki kaliteli ve yaygın hizmet kapasitesini de eklemiştir. IATA üyeliği, hava limanı ofisleri ve dünyanın her noktasındaki acente ağı ile hava kargoda; özmal tenteli ve konteyner taşıma tırları ile yurtiçi ve uluslararası kara taşımada, takip ve tercih edilen bir marka olmuştur.

Bu gelişimi bundan sonra da “hizmet kalitesinden ve çizgisinden ödün vermeden” devam ettirmek, Atako’nun ödevidir.

Atako, kargo ve konteyner taşımacılığındaki tecrübesinden güç alarak, Türk pazarının profilindeki değişimleri izlemiş, hizmet yelpazesini sürekli genişletmiştir. 1990’ların sonundan itibaren, açık ve kapalı gümrüklü antreposu, konteyner terminal tesisleri, akaryakıt istasyonları ve operasyonel araç kiralama filosunu bünyesine dahil etmiştir. 

Bugün; Mersin Merkez, İstanbul – İzmir şube ofisleri, yetkin çalışan profili, hızlı, güvenli ve etkin hizmet üretim süreçleriyle, güçlü ve köklü bir marka olarak sektördeki saygın simgesel konumunu belirlemiştir. 

Atako ailesi, 1965 yılından bu yana katedilen yol ve kazanılan başarıda, tüm çalışanlarının, takdir ve saygı odağı kurucularının, çağdaş değerlerle yüklü yönetim anlayışının, çözüm ortaklarının ve müşterilerinin değerli katkılarını bir an olsun unutmadan çalışmaya, yeni projeler üretmeye ve sektördeki saygın çizgisinde ilerlemeye devam edecektir.

1965 Yılından Bugüne,

50 Yıllık Lojistik Tecrübe…  

Mersin kentinin kuruluş yıllarına uzanan, erken Cumhuriyet döneminde ülkenin ekonomik kalkınmasında öncü roller üstlenen bir aile öyküsünün içinden şekillenir Atako.

1965 yılında deneyim, bilgi ve girişimciliği arkasına alarak yola çıkan Atako, adım attığı her yeni yolda uzmanlık ve kaliteyi ilke edindi. Denizcilik ve taşımacılık alanında başlayan kurumsal yolculuğunu, kendi çizgisi içinde ve çağdaş gerekleri özümseyerek sürekli geliştirdi.

Hergün yeni bir firmanın adım attığı sektörde, kendisinden bir “öncü”, bir “ekol” olarak söz ettirmeyi başardı. Bu anlamda, kurucularının her zaman saygı ile anıldığı, yıllar geçtikçe daha çok değerlenen fikir ve tavırlarının tüm çalışanlarına ışık tuttuğu büyük bir aile oldu.

Küresel mal ve hizmet dolaşımının kaçınılmaz bir zorunluğu olan lojistik sektörü; deneyime, vizyona, disipline ve gelişmeye açık bir çalışma anlayışını öngörür. Bu anlamda Atako, geçmişten geleceğe uzanan vizyonu, deneyimi ve çağdaş değerlerle yoğrulan iş disiplini ile lojistik sektöründe çok özel bir markadır.

Atako bugün, yaratıcı girişimlerle Türkiye’de sermaye birikimi sürecinin en dinamik markaları arasında yerini almıştır.

Geçmişten Bugüne Gelişen, Büyüyen,

Güçlü Marka…

ATAKO : ENTEGRE LOJİSTİK ÇÖZÜM

Atako; deniz, kara ve hava taşımacılığındaki hizmet kalitesini ve değerini, 1990’ların sonunda bünyesine dahil ettiği gümrüklü antreposu, konteyner terminal sahası, açık ve kapalı depolama alanları ile hızla yükseltmiştir.

Sunduğu entegre lojistik çözümler, müşterilerine seyrin her noktasında gerekli lojistik desteği kendi çatısı altında ulaştırabilme imkanı, Atako’nun kalite ve gücünü artıran önemli bir etkendir.

78,000 m2 ‘lik lojistik terminalinde, müşterilerinin yükünü istenilen süre ve koşullarda, güvenli bir şekilde elleçleyerek, tam zamanında talep edilen noktalara ulaştıran Atako, 18.000 m2’lik gümrüklü antrepo sahasında da yükleme/boşaltma, RF el terminali üzerinden takip sistemleri, paketleme, barkodlama, ambalajlama, birleştirme, montaj gibi lojistik ihtiyaçlara hızlı ve etkin bir şekilde cevap vermektedir. 

Hizmet ve marka değerinin kaçınılmaz bir gereği olarak, Atako tarafından taşınan ve elleçlenen tüm yükler, Atako’nun sigorta şemsiyesi altındadır.  

ATAKO HİZMET AĞI 

Atako; hat acenteliği, gemi acenteliği ve forvarderlik konusundaki 50 yıllık bilgi ve deneyimini, dünyanın neredeyse her ülkesinde sizinle buluşturuyor.

Bugüne dek, dünyanın önde gelen armatörlerinin Türkiye genel acentalığını başarı ile yürüten Atako, 2007 yılından bu yana da HYUNDAI Merchant Marine deniz hattının Türkiye genel acentesidir.  Mersin, İstanbul, İzmir ve Gemlik’teki hizmet ofisleri ve depoları sayesinde, tüm Türkiye limanları ile önemli dünya limanları (Uzak Doğu, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa ve Batı Akdeniz) arasında,  her türlü konteyner taşımacılığını etkin şekilde sürdürmektedir. 

Forvarderlik alanında, sektöründe yetkin geniş acenta ağına sahip küresel çalışma ortaklarının da gücü ile, müşterileri için hızlı, güvenli ve butik çözümler üretmektedir.

Atako, 2002 yılından beri devam eden  IATA (International Air Transport Association) üyeliği ve yaygın yurtdışı acente ofisleriyle, hava kargodaki hızlı ve kaliteli hizmet iddiasını, artan sektör payı ve müşteri memnuniyeti ile taçlandırmıştır. 

Karayolu taşımacılığında ise değişen çağ ve ihtiyaçlara duyarlı bir tavırla, teknolojik altyapı olanaklarını eksiksiz olarak izlemiş ve bünyesine katmıştır. Bugün teknolojinin elverdiği tüm donanıma sahip özmal tır filosu ile Türkî Cumhuriyetler, Rusya, Kuzey ve Güney Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın pek çok noktasına ithalat, ihracat ve cross (Avrupa üzerinden Türkî Cumhuriyetlere) karayolu taşıma süreçlerini yetkinlikle yürütmektedir.


ATAKO YÜKSELİŞİ

1965 yılında, Mersin’in her alanda saygın ve donanımlı iki ailesinin, liderlik ve bilgeliği tam anlamıyla içselleştirmiş iki ferdi, bu başarı öyküsünü başlatmıştır.

Atako, Mersin’de küçük bir ofis ve bir avuç değerli insanla başladığı yolculuğunun bugünkü noktasında; 300’ün üzerinde yetkin çalışanı, Mersin, İstanbul ve İzmir’deki yenilenmiş çağdaş ofisleri, tüm dünyaya yayılmış küresel ağ ortakları, çok sayıda grup firma ve iştirakiyle, artık büyük ve güçlü bir ailedir.

Deniz taşımacılığıyla çıkmaya başladığı basamakların yapı harcını, bilgi, emek ve titizlikle hazırlamıştır. Yarım asırlık yaşamında, birçok dünya devinin Türkiye acentesi, türlü değer ve büyüklükte firmanın emeğini/yükünü güvenle teslim ettiği iş ortağı olmuştur.

Son teknolojiyle donatılmış özmal tır filosu, konteyner terminali, gümrüklü ve gümrüksüz depolama sahaları, ağır yük ve proje kargodan ro-ro taşımacılığına varan lojistik kapasitesi, sayısı 1000’i aşan operasyonel kiralık araç filosu, bugün Atako’nun bulunduğu noktanın sadece kısa bir tarifidir. Geride bıraktığı 50 yılda, çağın ve aklın sesine hep kulak vermiş, klima distribütörlüğünden tersane işletmeciliğine kadar pek çok projenin ardında, aynı kaliteli ve pırıltılı izini bırakmıştır.

Yeni kapıları zorlamadan önce gerekli bilgi ve teknolojiyle donanmak üzere, her bir hazırlık sürecine hakettiği zamanı, kaynağı ve emeği ayırmıştır. Girdiği her yeni işe  güvenli ve öncü bir tavırla başlaması bu süreçlerin doğal sonucu olmuştur. Belki tam da bu sebeple, sektöründe hep bir “okul” olarak işaret edilmiştir.

Atako, güvenle ve güleryüzle yoluna devam etmektedir. Geçmişten gelen değerleri, bugünü takip eden gücü ve elbette geleceği düşünen aklıyla…

ATAKO HEDEFLERİ

Teknolojinin ve bilişim olanaklarının hızla geliştiği çağımızda, lojistik ve taşımacılık gibi entegre hizmetlerin alt yapı ve yönetişim düzeyinde sürekli bir gelişime açık olması gerekir. 

Hizmet zincirinin tek bir halkasındaki aksama bütün sistemi etkiler; bu nedenle Atako, kuruluşundan bugüne görev ve sorumlulukların dikeyde olduğu ölçüde yatayda da kaliteli işlemesine özen göstermiştir. 

Teknoloijik gelişmelerin izlenmesi, şirket bünyesine çağrılması, kullanılması ve hizmet kalitesine eklenmesi aynı özenle sürdürülecektir. 

Her müşteri bu şirketin etkin bir parçasıdır ve hizmet kalitesinin ölçümünde öncelikli söz sahibidir. Atako, geniş çalışma ağı içindeki bütün iletişim ve bilişim olanaklarını bu amaçla kullanarak müşterilerini de, çalışanlarını da mutlu edecek bir işleyiş içinde olacaktır. 

Atako, “lojistikte kalite ve bilginin simgesi haline gelmiş uluslararası düzeyde bir marka olma” hedefini, 50.yılın sonunda ve bir aile olarak, aklıyla ve kalbiyle sahiplenmiştir.

ATAKO’nun Kurucuları

Hanri Atat

Atako Kurucu Ortağı

28.01.1929 tarihinde Mersin’de doğdu. Mersin İleri İlkokulu’nu bitirdi. Orta ve lise öğrenimini Beyrut’ta sürdürerek, Fransızca, İngilizce ve Arapça öğrendi. Daha sonra Mersin’e döndü ve Ticaret Lisesi’nden 1948 yılında mezun oldu.

Akbank ve Ziraat Bankası kambiyo servislerinde başlayan iş yaşamına, 1963 yılında kendi işini kurarak devam etti. 1965 yılında yakın arkadaşı Fonda Tahinci ile birlikte Atako Kollektif Şirketi’ni kurdu; tüm yaşamı boyunca da şirketinin adını ve değerini yükseltti. 1986-2001 yılları arasında, Danimarka Fahri Konsolosluğu görevini yürüttü.

Sosyal sorumluluk duygusu yüksek, gerçek bir Mersin tutkunu olan Hanri Atat, Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Kültür Merkezi Derneği, Mersin Diabet Merkezi ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin kuruluşuna öncülük etti.

Hanri Atat , kültür ve sanat odaklı kentleşme sürecinin kurucuları arasında model bir isim olarak, Mersin tarihinde saygın bir yer edinmiştir.

Fonda Tahinci

Atako Kurucu Ortağı

24.12.1931’de doğdu. Mersin’e yerleşmiş en eski ailelerden birinin mensubu olan Fonda Tahinci, çocukluğunu şu anda “Atatürk Evi” olarak anılan evde geçirdi.

İlköğrenimini Mersin Gazipaşa İlkokulu, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 1951’de Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra, bir süre Londra’da yaşayarak İngilizce bilgisini geliştirdi.

İş hayatına Mersin ve İskenderun’da çeşitli denizcilik firmalarında başlayan Fonda Tahinci, 1965 yılında yakın arkadaşı Hanri Atat ile birlikte Atako Kollektif Şirketi’ni kurdu. Şirketin kurulduğu ilk günden onu kaybettiğimiz 2009 yılına kadar, aktif olarak firmasında ve işinin başında bulundu.

Mesleki bilgisi, çalışkanlığı, zekası, neşe dolu ve pozitif karakteri ile gönüllere taht kuran Fonda Tahinci, Atako kurum kimliği ve köklü kurumdaşlık yapısının oluşmasında önemli bir yapıtaşıdır. Gelişimine eşlik ve tanıklık ettiği Mersin kentinin; sosyal, kültürel ve iş çevresinde her zaman saygıyla hatırlanacak değerli bir isimdir.

Misyonumuz..

Temsil ettiği seçkin global şirketler, oluşturduğu yaygın hizmet ağı, bilgi ve becerilerini sürekli artırdığı değerli çalışanları ile; ortaya koyduğu özenli ve rekabetçi çözümler sayesinde saygın imajını geliştirerek, müşterileri için seçkin çözüm ortaklarıyla farklılık yaratan hizmet kalitesini artırarak sürdürmek ve girişimleri ile yatırım yaptığı sektörlerde sürekli büyüyen önder şirket olmak.

Vizyonumuz…

Ülkemizin endüstriyel olarak gelişmiş ve gelişmekte olan her noktasında, gelişmiş teknolojik imkanlar ile ihtiyaçları karşılayan, gurur duyulan stratejik yatırımlar yaparak, sürdürülebilir yüksek gelir üreten ve bununla beraber yaşam standardı yükşek istihdam yaratan   en başarılı şirket olmak.

TEMEL DEĞERLERİMİZ

–         Güvenilirlik,

–         Konusunda Uzmanlık,

–         Dürüstlük,

–         Nezaket,

–         Gelişime Açık Olmak