Diğer virüslere kıyasla koronavirüsün öldürme ve yayılma hızı ne kadar?

Çin’in Vuhan kentinde çıkan ve daha sonra birçok dünya ülkesinde görülen koronavirüsün yayılma hızının gripten iki kat daha fazla olduğu, 2003 yılında ortaya çıkan SARS virüsüyle kıyaslandığında ise 6-7 kat hızlı yayıldığı kaydedildi.

Diğer virüslere kıyasla koronavirüsün öldürme ve yayılma hızı ne kadar?
Yazar : Tarih : Okunma : 536 views Yorum Yap

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO) yaklaşık 1,5 ay içerisinde şimdiye kadar dokuz bin 800’ü aşkın kişide görülen koronavirüsle ilgili bazı verileri paylaştı. Buna göre hastalık SARS ile büyük benzerlikler gösterse de yayılma hızı çok daha yüksek.

oronavirüs taşıyan birisi öksürerek, aksırarak, konuşarak ya da nefes alıp vererek mikropları başkasına bulaştırabiliyor. Kızamık virüsü onlarca metre havada asılı kalabilirken, koronavirüs ekfekte olan insanın sadece 2 metre yakınında yaşayabiliyor. Bu açıdan kıyaslandığında kızamık, kuş gribi ve verem gibi hastalıklara kıyasla yayılma riski daha düşük.

Araştırmaya göre Vuhan’da koronovirüs taşıyan 5 kişi, temas ettiği ya da iletişim kurduğu 368 kişiye kısa sürede bu hastalığı yayabiliyor. SARS virüsü bulaştığı her 10 kişiden birinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Koronavirüsün öldürme riski yüzde 3 ile çok daha düşük bir oranda.

Kaynak: euronews

Ercan Karabela (ercan.karabela@atako.com.tr)

İlk yorumu siz yazın