Beyrut Limanı CMA CGM’ye emanet

CMA CGM, önümüzdeki on yıl boyunca Beyrut limanındaki konteyner terminalini yönetecek, işletecek ve bakımını yapacak. Lübnan hükümeti, Fransız CMA CGM şirketi ile önümüzdeki on yıl boyunca Beyrut limanındaki konteyner terminalini yönetme, işletme ve bakımını yapma sözleşme imzaladı. CMA CGM, terminaldeki altyapıyı yükseltmek ve operasyonları dijitalleştirmek için ilk iki yılda 19 milyon dolar dahil 33 milyon..

Beyrut Limanı CMA CGM’ye emanet
Yazar : Tarih : Okunma : 424 views Yorum Yap

CMA CGM, önümüzdeki on yıl boyunca Beyrut limanındaki konteyner terminalini yönetecek, işletecek ve bakımını yapacak.

Lübnan hükümeti, Fransız CMA CGM şirketi ile önümüzdeki on yıl boyunca Beyrut limanındaki konteyner terminalini yönetme, işletme ve bakımını yapma sözleşme imzaladı.

CMA CGM, terminaldeki altyapıyı yükseltmek ve operasyonları dijitalleştirmek için ilk iki yılda 19 milyon dolar dahil 33 milyon dolar yatırım yapacağını ve şu anda 650.000 olan kapasiteyi 1.4 milyon 20ft eşdeğer ünite (TEU)’ya çıkaracak.

Anlaşma, CMA CMG’nin Doğu Akdeniz’deki varlığını genişletiyor. Fransız-Lübnanlı Saade ailesi tarafından kontrol edilen nakliye grubu, 2021 yılında kuzey Lübnan’daki Trablus limanındaki konteyner terminalini tamamen satın aldı ve Suriye’deki Lazkiye limanında da mevcudiyeti bulunuyor.

CMA CMG Başkanı ve CEO’su Rodolphe Saade, “Bu proje, Beyrut’un yeniden inşasına olan bağlılığımızın bir ifadesidir ve terminal endüstrisinde küresel bir lider olarak konumumuzu pekiştirmektedir.” dedi.

Fransız CMA CGM şirketi aslen Lübnan asıllı Saadé ailesi tarafından kuruldu. Şirket geçen yıl Trablus limanının Lübnan’ın kuzeyindeki konteyner terminalini satın aldı.

Beyrut limanında 4 Ağustos 2020’de meydana gelen patlama Lübnan başkentinin büyük bir bölümünü enkaza çevirmişti.

200’den fazla insanın ölümüne neden olan patlama, Lübnan’ın 1975-1990 iç savaşından bu yana en kötü siyasi ve ekonomik krizini derinleştirdi.

kaynak : https://www.denizcilikdergisi.com/dunya-denizciligi-haberleri/beyrut-limani-cma-cgmye-emanet/

admin (support@atako.com.tr)

İlk yorumu siz yazın